МАЕСТРАЛЕН ИЗГЛЕД И ДРЖЕЊЕ

ИНОВАЦИЈАТА НÈ ДОВЕДЕ ТУКА

Заштитничка и елегантна надворешнст која од секој агол блика со енергија и сила. Во 2016, секој Grand Cherokee од Laredo до Summit е предмет на премиум редизајнирање вклучувајќи нова модрена решетка напред, нови дневни светла, магленки и отвор за резервоар без капаче.


ИСТРАЖИ ЈА НАДВОРЕШНОСТА

ЕЛЕГАНЦИЈА, КАДЕ И ДА ПАТУВАШ

grand-cherokee-interiors

НОВ СТЕПЕН НА ЕЛЕГАНЦИЈА

Ултра софистицираниот нов модел Summit е навистина совршен благодарение на ентериерот Natura Plus со рачно обрабена кожа и греачи на седиштата, премиум плафон изработен во дизајн на срна со вметоци од бакар и од хром. Особено внимание е посветено за инструмент таблата, средишната конзола и нов менувач/ наслон за рака изработени во кожа.


ИСТРАЖИ ГО ЕНТЕРИЕРОТ

НАЈНОВА ОБРАБОТКА НА ЕНТЕРИЕРОТ

 • grand-cherokee-wood Изработка во дрво
 • grand-cherokee-sunroof CommandView® Сончев покрив
 • grand-cherokee-stitching Прецизно спојување
 • grand-cherokee-audio Harman Kardon® Audio
 • grand-cherokee-headliner Премиум плафон

ЛУКСУЗНОСТ КАЈ СЕКОЕ НИВО НА ОПРЕМЕНОСТ

grand-cherokee-side-view
ПОГЛЕДНИ ГИ СИТЕ МОДЕЛИ

ПОМОЌЕН & И УШТЕ ПОЕФИКАСЕН

grand-cherokee-transmission

НЕЖЕН НО ЕФИКАСЕН ОСУМСТЕПЕН МЕНУВАЧ

Исклучителниот осумстепен автоматски менувач нуди оптимално забрзување и мазно менување на степени. Употребен е нов менувач за Sport или Drive Mode за да имате целокупна контрола со командите на серво упрваувачот.

grand-cherokee-9-speed

®

Моќноста на легендарниот Jeep® е оптимизирана со системот за контрола на влечење Selec-Terrain®, ставајќи ви на располагање пет начини за секој временски услов вклучувајќи и снег . Влечењето е појачано со системите Quadra-Trac II® или пак Quadra-Drive® II 4WD . Системот за воздушно потпирање Quadra-Lift® ви обезбедува пет висински подесувања за оптимални авантуристички перформанси.

grand-cherokee-engine

3.0L V6 MULTIJET II DIESEL

Новиот 3.0L TurboDiesel V6 мотор со технологија clean-diesel и ниска емисија на CO2. Во комбинација со последната технолошка иновација осумстепен автоматски менувач, 2016 Jeep® Grand Cherokee може да влече до 3,500 kgs така што отсега ќе можете да одите каде што ќе посака вашето номадско срце.


ИСТРАЖИ ГИ СПОСОБНОСТИТЕ

AIRBAGS - ЗА ЗАШТИТА ОД СИТЕ СТРАНИ

grand-cherokee-safety
Со повеќе од 7о уреди за сигурност и безбедност се на располагање кај 2016 Grand Cherokee во сериска опрема со воздушни перничиња за возач и совозач како и дополнителни странични воздушни перничиња во вид на завеса. Појачани делови на возилото напред и дополнителна странична заштита на вратите (интегрирани во дизајнот) ја апсорбираат и намалуваат енергијата од ударот.


ИСТРАЖИ СИГУРНОСТ И БЕЗБЕДНОСТ

НОВИОТ JEEP® GRAND CHEROKEE SRT®. ПЕРФОРМАНСИ НА ЕНТА МОЌНОСТ.

Меѓу новитетите на Cherokee SRT® е и автоматскиот пренос со осум брзини кој му овозможува на моторот HEMI 6,4l V8 да ја искаже сета своја исклучителна моќност. Новиот менувач со нов дизајн и рачките интегрирани на воланот, користи софистициран софтвер кој е во состојба да ги процени различните параметри меѓу кои: забрзувањето, употребениот максимален вртежен момент и брзината на движење за да се подобри промената на брзината и да се подобрат перформансите. Новиот Jeep® Grand Cherokee SRT® нуди, во однос на претходната верзија, побрзи менувања на брзината и пократко време на тестовите за 1/4 милја. Сето ова благодарение на зближените соодноси на моторот и способноста да долго да го одржи моторот HEMI® V8 на најдобрата точка на кривата на достигнување. Новата launch control овозможува да се добијат и перформанси на забрзување “racing”.

 • • мотор 6.4 литри HEMI® V8
 • • 468 КС нa 6250 вртежи/минута
 • • 624 Nm максимален вртежен момент на 4100 вртежи/минута
 • • Нова Launch Control
 • • Автоматски менувач со 8 вбрзини
 • • Пневматици Pirelli PZero 295/40 ZR20
Back to top